Terapi Şartları - AGB

Eğer tarafımdan psikolojik destek almaya karar verirseniz, terapi akışı bakımından aşağıdaki kural ve şartlar her iki taraf için de uyulması gereken maddelerdir. Burada amacım size en kısa zamanda, en etkili terapiyi sunmak ve ileriye yönelik yanlış anlaşılmaları baştan engellemekdir. Bu maddeler aynı zamanda sizin kanuni haklarınızı bilmeniz ve anlamanız için de açıklıklar getiriyor.
Bu sebebden dolayı, kesinlikle ve istisnasız bu şartlar çerçevesinde birlikde çalışıyoruz.

Terapiye başladığınız ilk seansdan itibaren bu maddeleri kabul etmiş sayılıyorsunuz.

 

  Önsöz

Psikoterapiye başvurmadan önce doktorunuz tarafından, rahatsızlığınızın organsal sebeblerden kaynaklanmadığından emin olmalısınız. Gerekirse bunu,  doktorunuza yazılı olarak tastikletin. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız (özellikle Psychopharmatika) beni bundan mutlaka haberdar edin.

Esas olarak ilk seanslarda şahsınıza ait bilgiler toplanır. Şimdi ve şu anki rahatsızlığınız ele alınarak, rahatsızlığınızın başlangıcı, gelişimi ve sebebleri (Anamnese) açıklanarak bir öntanı (Verdachtsdiagnose) konulur. Burada gerekirse -ve müsadeniz olursa- aileniz ve yakın çevrenizden de bilgiler eklenebilir.


Muhtemelen size ilk seansa gelmeden önce soru formları iletmiş olacağım. Daha önceden bu formları doldurup, ilk randevunuzda yanınızda getirirseniz; hem benim sizin hakkınızda bir önbilgim olur, hem de terapi veya tedavi sürecini kısaltmış olursunuz. Lütfen bu formları, gerçeğe dayanarak ve eksiksiz doldurun. Ilk görüşmemizde bu bilgiler üzerinde madde madde konuşacağız.


Tedaviniz için ilaç yazma yetkim olmadığı gibi, ağır psikolojik hastalık ve rahatsızlıklarda, detaylı araştırma ve tehşis gerektiren durumlarda (endogen ve exogen hastalık belirtilerinde) sizi bir hastane veya kliniğe sevk ediyorum. Aynı şekilde: yöntemini bilmediğim, uygulayamadığım terapi metodları için, sizi konunun uzmanı olan bir psikolog veya terapiste yönlendirebilirim. Yönlendirme aynı zamanda, duygusal bir bağ oluşma tehlikesinde veya karşılıklı iletişim kurulamama halinde de gerçekleşebilir.


Yeterli belirtiler (Symtome ) toplanıp bir sendromda (Syndrom) bütünleşebiliyorsa, Tehşis (Diagnose ) konulur. Bu tehşise dayanarak,tedavi için en uygun terapi yöntemini birlikde seçerek; yöntem ve akışı hakkında, ayrıca muhtemelen ne kadar zaman süreceği ve ücreti üzerine sizi bilgilendireceğim.
Devlet Sağlık Sigortaları ile birlikde çalışmıyorum. Terapi masraflarınız önödemeli olarak şahsınızdan karşılanır. Eğer bir özel şirket üzerinden sigortalı iseniz, terapiye başlamadan önce sigortanızdan bir onay belgesi almanız gerekiyor.

  Gizlilik

Seans içindeki konuşulanlar, toplanan bilgiler ve notlar, gelişmeler ve hedefler -aileniz ve eşiniz dahil olmak üzere- benim tarafımdan hiçbir şekilde (ne yazılı, ne sesli ve ne de görsel olarak) bir üçüncü kişiye, kuruma veya bakanlığa (mahkeme emri yoksa) sizin yazılı izniniz olmadan verilemez. Eğer, bir terapist, hekim veya sağlık mensubu sizin hakkınızdaki bilgilere ihtiyaç duyuyorsa, sizin yazılı ve imzalı müsadeniz olması gerekir. Bilgileriniz, bir başka şahısın ulaşamayacağı şekilde muhafaza edilir.

Tedavi Akışı

Genelde ayrıcalıklı bir anlaşmamız yoksa, seanslar haftada bir gün ve 50 dakika olmak üzere praxis´de buluşup, karşılıklı görüşmeler yapılır. Telefon ve Email bağlantıları sadece randevular için sağlanır. Telefonda terapi içeriği hakkında bir konuşma veya açıklama yapılmaz.
Bireysel terapilerde: Seanslara kimsenin yardımı olmadan, kendiniz gelebilmeniz gerekmekdedir. Eğer refakat olarak geliyorsanız, sizi bekleme odasına alabilirim. Aile ve Çift Terapileri ve GrupTerapileri için bu kural geçerli değildir.


Kriz dönemlerinde, seans sıklığı değişebilir. Aynı şekile terapinin sonuna doğru azalabilir. Amacım, haftanın bir günü, belirli saatlerde termınleri -mümkün olduğu kadar- sizin iş saatlerinize göre ayarlayarak belirlemekdir.  İyileşmeniz için, bu randevulara herşeyden öncelik tanıyarak aksatmadan uymalısınız. Psikoterapi için yer bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Gelemediğiniz veya gelmek istemediğiniz randevularda, ihtiyacı olan diğer bir insana zaman ayırabileceğimi lütfen gözardı etmeyin. Tabii ki randevularımıza şahsen, benim de uyma zorunluluğum var. Buradaki istisna benim tatillerim ve gelişim-eğitim-ilerleme seminerlerimdir. Randevularınız, bir hafta öncesine kadar iptal edilmemişse geçerli sayılır. Bir haftadan daha kısa bir zaman içindeki bu boşluğu dolduramayacağım için, randevu iptal edilemez ve gelmiş gibi 75.- EUR olarak faturaya tabi tutulur.


Yani: haftaya cuma gününe bir randevunuz varsa, bir hafta öncesinden perşembe günü akşamına kadar randevunuzu ücretsiz iptal edebilirsiniz. Ücret, randevunuza haber vermeden gelmediğiniz seanslar için de alınır. Ödeme, bir sonraki randevuda nakit olarak alınır!

Eğer bir randevunuzu iptal etmek zorunda iseniz veya iptal etmek istiyorsanız; lütfen bu arzunuzu telefonla, şahsen yapınız. Fax, Email, SMS veya bir başka kişi vasıtası ile randevular iptal edıilemez!


Buna bağlı olarak: benim size acil durumlar için vereceğim (veya vermiş olduğum) ceb numaramı, beni önceden haberdar etmeden kesinlikle kimseye vermeyiniz! Bu numara, haftaiçinde çalişma saatleri arası açık tutulur. Diğer zamanlarda telesekretere mesaj bırakabilisiniz. Huzurlu olun, telesekreter gün içinde sıklıkla dinlenir.

Seans içinde

...ceb telefonları kesinlikle kapalı tutulur. Doğal olarak sigara ve alkol de yasakdır.


Herşeyden önce: değişim için motivasyona, birlikde çalışmaya hazır olmaya, açıksözlülüğe ve iyileşmek için tüm gücünüzle çaba vermeye hazır olmalısınız!


Sorununuz veya rahatsızlığınız hakkında, her nekadar -kitaplar, videolar veya internet üzerinden- önbilgi toplar (Psychoedukation) ve kendiniz aktif olursanız, okadar  kısa sürede iyileşme şansınız artar. Anlamakda zorluk çektiğiniz konuları bana sormakdan çekinmeyiniz. Her ne kadar bana kendinizden bilgi aktarırsanız, o kadar terapiden istifade edersiniz.


Seanslarda rahatsızlığınız, korkularınız, duygu ve hisleriniz, düşünceleriniz hakkında mümkün olduğu kadar açık bir şekide dile getiriniz. Sizin önemsemediğiniz  bir ayrıntı, terapiyi yanlış bir yöne sevkedebilir. En doğru yol: o andaki   his ve düşüncelerinizi akışına bırakarak bana aktarmak olacaktır. Bu tutum, size değişim için tüm kapıları açacaktır.


Tabii ki, bana herşeyi anlatmak zorunda değilsiniz. Kendinizi ifade ederken rahat olun. Bunun için bana tektaraflı itimat etmeniz gerektiğinin bilincindeyim. Tanımadığınız halde, benim sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olma imkanını vermenizi saygıyla karşılıyorum. Ne yazıkki bu terapinin bir unsuru olarak kaçınılmazdır. Tersi durumunda sizin bana yönelteceğiniz özel sorularınıza -terapi ile ilgili değilse-, size cevap vermeyebilirim. Burada  odaklanmamız gereken nokta ben değil, sizin sağlığınız ve iyileşmeniz olmalıdır.


Duygu ve düşüncelerinizi ifade ederken şahsınıza bağlayarak anlatmayı tercih edın. Yani: "Bu durumda ınsan kendini kötü hissediyor" yerine, "Bu durumda kendimi kötü hissediyorum" demeyi tercih edin.


Sorununuzu bana açiıklarken, saptırmadan ve konuları birbirine bağlı olarak, karşı tarafın anlayabileceği şekilde iletmeye çalışın. Unutmayın: Terapinin yegane amacı,  bir yön belirleyip, çözüme doğru kendinizi gelişitirmeniz ve değişim sağlamanızdır. Bu, bugünden yarına olmayacağı  için zamana ihtiyacınız var, sabırlı olmalısınız. Zaman zaman sorularınıza direkt cevap vermek yerine, terapi akışını ve durumunuzu ele alarak sorununuzun cevabını kendiniz bulmanıza teşvik etmeye özen göstereceğim.


Tabii ki, sorununuzdan tamamı ile kurtulacağınızın hiç bir garantisini size veremem. Ama birlikde çaba göstererek, yüksek oranda bir başarı elde edeceğimize ve sorunlarınızın büyük bir kısmını ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum. Unutmayın: benim elimde sihirli bir değnek yok, ne yazık. Benim görevim: sizin görüş açınızı genişletmek, yeni ufuklar açmak ve imkanlar sunmak olacakdır. Rahatsızlığınızın ve sorunlarınızın üzerinde çalışacak olan yegane kişi kendinizsiniz! Eğer buna hazır değilseniz, terapiye başlamayı hiç düşünmeyin.
Terapi akışına göre, zaman zaman seans sıklığı, yöntem yönleri değişebilir.


Karşılıklı olarak, seanslar içinde ve terapi süreci boyunca saygıyla hareket edilir ve dialog kurulur. Kaba kuvvet, argo, küfür ve benzeri eylem ve konuşmalar; akabinde seanslara alkollü, ilaç tesiri altında veya madde kullanarak gelmek tabudur, kabul edilemez. Bu seansların sonu olabilir.


Bu arada size: ileri safhalara gelmiş; madde, alkol ve uyuşturucu bağımlılığında, hastalığınıza bağlı akut nöbetlerde, ilkyardım gerektiren vakalarda; gerekirse -onayınızı almadan- zaruri olarak bir kliniğe sevk etme yetkimin olduğunu hatırlatmak istiyorum.
Kanunen vermek mecburiyetinde olduğum bu karar, kendi sağlığınız için zorunludur.
Aynı kararı, kendinizi veya birbaşkasını tehlikeden veya zarardan korumak, veya bir suçu engellemek için de verebilirim.

Terapiye ara verme veya sonlandırma

Yukarıda belirttiğim gibi Devlet Sigortaları ile çalışmadığım için. Terapi sürecini kendiniz belirlemekde serbestsiniz. Bu yüzden kanuni detaylara girmeyeceğim.


Ne varki, tedavi almaya karar verdiyseniz -ki, bana ulaşmak ve yardım istemekle bunu ispatlıyorsunuz- bu hedefinizden kesinlikle vazgeçmemenizi tavsiye ederım. Bu sebeble seanslarınıza sürekli ve aksatmadan, aralıksız katılınız. İlk 5-6 seans tanişma ve tehşis koyma seanslarıdır. Bu süre içinde ola ki, ben size hitap edemiyorsam, siz benimle iletişim kurmakda veya kendizi ifade etmekde zorluk çekiyorsanız, ya da herhangi bir şekilde rahat olamıyor- açılamıyorsanız; bana bunu çekinmeden rahatca söylebilirsiniz. Bu durumda nasıl devam edilmesi gerektiğini birlikde karar verip, bir çözüm bulmamız gerekiyor. Her klient, her psikolog veya terapist ile iletişim kuramaz. Bu bir gerçek!


Tehşis (Diagnose) konulup, bir terapi planına başladıktan kısa bir süre içinde, adım adım başarı sonuçları elde etmemiz gerekiyor. Eğer kendi durumunuzda buna kanaat getiremiyorsanız, terapiyi iptal etmeniz gerektiği de tavsiyelerimin arasında.


İlk seans için size 1-1,5 saatimi ayırıyorum. Bu süreye rahatsızlığınızı belirlemek, testler yapmak ve formlar doldurmak için ihtiyacımız olacaktır.
Diğer seanslar 50 dakikadır ve uzatılamaz.  Zaman yetersiz kalırsa, bir sonraki seansta kalınan yerden devam edilir.


Her seansta, size atılacak adımlar için ödevler verebilirim. Bu ödevlerin yapılması, hedefimize ulaşabilmemiz için önemlidir. Kesinlikle hafife almayın. Unutmayın: hedefimiz, sizin en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızdır!


Ücretler

Kişisel ve aile-çift terapilerinde: seans başına 75.- EUR alnır.
(Düzenli olarak seanlarınıza katılırsanız, her 5. randevu ücretsizdir )
Gurup terapilerinde: (en az 6, ve en fazla 10 kişi olmak üzere) seans başına 25.- EUR faturaya tabi tutulur.


Sonsuz saygılarımla
Gültekin Gezgin